aslolan iyi müziktir!

Hayatımda ne olmazsa gerçekten anlamsız olurdu diye sorsalar müzik derdim…Evet , müzik olurdu yanıtım! Bir oğlum var herşeyden herkeslerden çok sevdiğim, benim için hayat, aşk, nefes oğlum… O yüzden oğlum desem anlamsız bir cevap olurdu.

Müzik, benim hayatımın tamamlayıcısıdır söyleyemediğim sözler,anlatamadığım duygular, isyanlarım, anılarım, aşklarım, öfkelerim kısaca beni ben yapan her duygunun sesidir müzik…

Her dinlediğim müzik,her ritim ,her şarkı sözü bir başka “beni” anlatır. Hayata başka bir bakıştır iyi müzik dinlemek! Sizin kim olduğunuzu gösteren bir aynadır her melodi. Bana dinlediğiniz müziği söyleyin size kim olduğunuzu söyleyeyim:) O denli insanın kişiliğini şefaflaştırır işte müzik!

Arkadaşlarımı,aşklarımı, ailemi size şarkılarla anlatabilirim.Hiç konuşmadan ne düşündüğümü bile bir şarkıyla, eksiksiz anlatırım karşımdakine…Ama bazen de çok anlamsızca nedensizce severim bazı şarkıları ama illa ki iyidir, iyi bir müzik yada söze sahiptir !

Ben genelde önce şarkıyı klipsiz dinlemeyi sevenlerdenim.Gözlerimi kapatırım beni nereye götürüyorsa oraya giderim, hayallere dalarım, düşünürüm ve mutlaka hayatımda bir yere oturturum…Bu nedendendir müziğin hayatımda belirleyici bir rol oynaması.Düşününce, etrafımızda  dünya kadar insan var , her biri farklı kültürlerde, farklı görünümlerde ve zevklerde,  iletişim kurmak isterken bu kişilerin müzik zevkleriyle ilgili duruşlarından fikir edinir ve seçiliğimizde bu unsuru önemli bir yere koyarız yani en azından ben öyle yapıyorum…Tabi bazen istisnalar olabilir :)

Çok abarttığımı düşünebilirsiniz ama hayata dair söyleyecek bir sözü olmayanların, ammaçsız, emeksiz yaşayan insanların neyi dinlediğiyle hayatı önemseyen, söyleyecek sözü olan insanların neyi dinlediği arasındaki fark iyi müziktir!

İyi müziktir dedim çünkü ben “ayy ben asla arabesk dinlemem,türk sanat müziği mi ööğğkk ” diyenlerden nefret ederim öyle insanları bir kaşık suda boğasım gelir…İyi olan herşey kıymetlidir,yapılan müziğin kalitesi ,sözlerin bütünlüğü,içeriği yerindeyse ben herşeyi dinlerim…! Bu gün Ferdi Tayfur, yarın Bach Cello Suite dinlerim hiç kasmam! Sınıf ayrımı yapmaya pek meraklı ülkemde eğer kriteriniz ‘İYİ’ ise ayrım yapmazsınız,iyi olanı bulup değerlendirirsiniz ki bu izlediğiniz film, dinlediğiniz müzik, okuduğunuz kitap vs. hepsi için geçerlidir…

Beethoven’ın “9. senfonisiyle” Orhan Abi’nin “hor görme garibi” parçası arasında ki tek fark, Beethoven’ın sağır olmasıdır…Müzik her çeşidiyle bir duygu alışverişidir,bundan kaçış yoktur. Eğer Beethoven hayatta olsaydı Orhan Gencebay dinler yanında da 2 duble rakı içerdi çok eminim :)

Neyse uzun lafın kısası; okuyun,dinleyin,izleyin ama hep en iyisini bulmaya çalışın,tek düze olmayın çeşitlilik sizi zenginleştirir,kıymetlendirir.

Siz şimdi Orhan Gencebay yada Beethoven paylaşıcıma sandınız ama hayır, Luc Arbogast paylaşıcam.Müthiş sesli, fransız bir sokak şarkıcısı geçen yıl keşfetmiştim.Sözlerin hiç birini anlamasamda dinlemekten çok keyif alıyorum!Sizinle de paylaşmak istedim.

Tadını çıkarın!

 

 

 

 

 

  1. fikret dogan

    okuyun,dinleyin,izleyin ama hep en iyisini bulmaya çalışın,tek düze olmayın çeşitlilik sizi zenginleştirir,kıymetlendirir.” truva. bize çok uzaklardan seslenirken çok evrensel bir krıterden söz ediyor. yerel olanla evernsel olanın ortak noktasını harmanlaşmış her kaliteli iş insanlığı-insanı ileri götürür ve mutlu kılar. sanat ve onun özgün dalı müzik hakkındaki yorumlarına yürekten katılıyorum. emeğine sağlık.

    Nisan 14th, 2012 // Reply

Yorum gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>