Taş Mektep Ya İstiklal Ya Ölüm.

taş mektep.jpg4 1921 yılı…Yer Kayseri. Yer Taş Mektep. Ve 63 öğrenci. Savaş yılları, Sakarya Meydan Savaşı.Bu, bir kahramanlık öyküsü…Bu, cesur, gözü kara, sınır tanımaz 63 gencin güzel hikayesi… Son yıllarda şanlı tarihimize yüzümüzü dönüşümüz, kahramanlık öykülerimize daha bir ihtiyaç duyuşumuz, belki de unutulanları hatırlamak, unutuşlardan utanmaktan. Küçük bir çocuğun annesinin sıcaklığına duyduğu ihtiyaç gibi, bizler de şimdi geçmişimize sığınmak, gelecekten kaçıp geçmişe saklanmak istiyoruz. Bu yüzden belki de şimdilerde eskiye nazaran daha çok geçmişimize dair öykülerle ilgili filmler çekiyoruz, izliyoruz. Daha güçlü olmak, daha sağlam görünmek için yapıyoruz belki tüm bunları. Tüm iyi duygularımızın artık yalnızca ”temennilerde” kalışından belki de. Taş Mektep güzel, duygulu, çarpıcı bir kahramanlık öyküsü. Taş Mektep isimli lisede okuyan 62 öğrencinin Sakarya Meydan Savaşı’na katılmak için okulu bırakıp cepheye gidişini ve şehit oluşunu anlatıyor film. Okul o yıl mezun veremez. 4444 Taş Mektep, baş rolünde Hülya Avşar’ın oynadığı filminin de çekildiği Salkım Hanımın Taneleri romanı ile 1989 Yunus Nadi Roman ödülünü alan Yılmaz Karakoyunlu tarafından senaryolaştırıldı. Güz Sancısı romanı ve Zirveden Sonra tiyatro oyunuyla da ödülleri olan Karakoyunlu’nun çeşitli senaryo çalışmaları olmakla birlikte, Hatırla Sevgili, Elveda Rumeli, Karayılan, Her Şeye Rağmen dizilerine senaryo danışmanlığı yapmıştır. Çekime hazır senaryoları bulunan yazarın ayrıca 200’e yakın Türk Müziği şarkısı ve saz eserleri TRT Repertuvarında bulunmaktadır.

Filmin yönetmenliğini Altan Dönmez yapıyor. Dönmez, baş rollerinde Özcan Deniz ve Deniz Çakır’ın oynadığı Ya Sonra’nın görüntü yönetmenliğini, iki kez yayına giren ve talihsiz şekilde kaldırılan dizi Bir Zamanlar Osmanlı Kıyam dizisinin yönetmenliğini yapmıştır.

Taş Mektep’in oyuncu kadrosunda Orhan Kılıç, Ayça Varlıer, Serkan Kuru, Feride Çetin, Bora Akkaş, Barış Hayta, Hazım Körmükçü, Elit İşcan, Züleyha Ortak, Uğur Kanbay, Esvat Şahin, Itır Esen, Barış Küçükgüler, Gizem Yaman, Hakan Eksen, Gülçin İçöz , Anıl Aytar yer  alıyor.

ttt

Taş Mektep’in çekimlerine 2 yıllık hazırlık döneminden sonra Beykoz’da kurulan sette başlanmıştı. Okulun bire bir aynısı inşa edildi Beykoz platosunda. Filmin sanat yönetmenliğini 5 Altın Portakal ödülü sahibi Mustafa Ziya Ülkenciler üstlenirken, yapımcılığı da Elin Ecealp ve Galip Güner’e ait. Savaş sahnelerinde kullanılan Türk ve Yunan askerlerinin üniformaları ve postalları orjinallerine uygun olarak hazırlanmış ve müzikleri Alpay Göltekin’e ait. Seslendiren isim ise aynı zamanda Zeki Alasya’nın da kızı olan güzel ses Zeynep Alasya.

taş mektep.jpg33

Bu 63 kahraman gencin hikayelerinin Nutuk’ta da geçtiğini öğrendiğim filmin çekimleri altı haftada bitirilmiş. Taş Mektep Ya İstiklal Ya Ölüm’ün basın gösterimi 8 Şubat tarihi ile bugündü ve sosyal medyadan takip ettiğim kadarıyla çok ses getiren bir film oldu.

Habertürk Gazetesi’ne verdiği röportajında Taş Mektep – Ya İstiklal Ya Ölüm’ün ortak yapımcısı Elin Ecealp, “Bu film için uzun süren bir hazırlık dönemi geçirdik. Bütün ön çalışmaları tamamladıktan sonra çekimlere başkadık. Okullarını bırakarak cepheye giden, 63 öğrencinin vatanları için gözlerini kırpmadan genç yaşta şehit olmalarının hikayelerinden oldukça etkilendiğimiz için bu projeyi hayata geçirmek istedik. 63 şehit öğrencinin yaşadıklarını sinema izleyicisine en iyi şekilde yansıtmak için oldukça titiz bir ön çalışma dönemi geçirdik. Bu olağanüstü kahramanlık hikayelerini izleyiciye en iyi şekilde yansıtacağız” diyor.

Genelde güzel tepkiler alan filmle ilgili sosyal medyadan da bazı görüşleri paylaşmalı dedim ve:

Mahpeyker, Nene Hatun ve Kubilay’ı sevenler, Taş Mektep‘ten de memnun ayrılacaktır. Fetih 1453’ü bir milat olarak görürsek -ki bence öyle görülmeli-, TaşMektep de Fetih 1453 öncesi döneme ait tarihi filmlerimizden biri…

Çok heyecanlıyım, heyecanlıyız! Bu vatan kolay kurtulmadı.#tasmektep 15 Şubat’ta sinemalarda… @ istanbulhttp://instagr.am/p/VRrnIHp4Ck/

Bugün Tas Mektep i izledim.Savas sahneleri az fakat bir o kadar da duygulu bir film. Eğer Türküm dıyorsanız gozlerdeki degisim engellenemz!

Taş Mektep“in bestecisi bir konser salonunda orkestrasıyla müzikleri icra ederken görüntüleri fonda akıtmak belki etki yaratabilirdi. Bestecisine ‘çalışan’, tatsız bir film seyrettik: “Taş Mektep“. (ben: ee herkes beğenecek diye bir kural yok tabi)

 

Bu çarpıcı, etkileyici kahramanlık öyküsünü merak ettiyseniz 15 Şubat’ı bekleyeceksiniz.

Ayrıca: Ayça Varlıer bir albüm çıkardı; Elif. Burdan http://turkcellmuzik.com/#!/album/–/elif/VTd4YVM0bnMrUlR4VzBNYWJHMVVJQT09 dinleyin.

 

Yorum gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>